Kedilerde Üreme


 Kedilerin cinsel Hayatı

        Cinsellik  kedinin hayatında önemli bir yer tutar. Dişi kedi genel olarak 6-9 aylık, erkek kedi ise 6-12 aylıkken cinsel olgunluğa erişir. Olgun dişi kedi kedi yılda birkaç kez kızgınlık dönemi geçirir. Bu dönemde yoğun cinsel ilişkide bulunma isteği duyar. Bu döneler yaklaşık onar gün kadar sürer. Kedi eşyalara sürtünür, bedeninin ön kısmını yerlere sürer, ve değişik bir sesle bağırarak  bu döneme girdiğini belli eder. Bu görüntü erkek kedi için uyarıcı olur.
        Erkek kedilerin ise  böyle bir dönemleri yoktur. Cinsel istekleri süreklidir. Hazır buldukları her dişi kedi ile birleşebilirler.
       Kediler monogram olmayıp dişi kedi birçok erkek kedi ile arka arkaya birleşebilirler. Ancak birbirlerini taniyan kedilerin yine birbirlerini tercih ettikleri görülmüştür. Kedilerin aşk ortaminda bir dişi ve etrafında birçok erkek kedi vardır. Erkek kediler rekabet için birbirleriyle  kavgaya tutuşabilirler. Eğer iki kedi birbirlerini yeni tanıyorlarsa cilveleşme dönemi uzun sürebilir. Erkek kedi dişinin  rızası olmadan asla onunla birleşemez. Erkek kedi dişinin üzerine   çıkar,  ensesinden dişleriyle yakalar. Çiftleşme olur, boşalma on saniye kadar sürer. Dişi bu on günlük kızgınlık süresinde birçok erkek kedi ile ilişkiye girebilir.
        Kedilerde yumurtlama periyodik değildir. Kızgınlık dönemlerinde çiftleşme olmazsa  yumurtlama olmaz. Çiftleşmeden sonra 24-36 saat sonra  yumurtlama gerçekleşir, gebelik başlar.  Dişinin her iki yumurtalığı 3-6 yumurta üretir.
        Çiftleşecek eş bulamayan erkek kediler değişik nesnelere,  bazen insan vücuduna sürünerek  masturbasyon yaparlar. Ev dışına çıkamayan kediler hormonal doyuma ulaşmakta zorluk çekerler.  Kedi sıkıntıya girer. Bazen kızarak evin değişik yerlerine pislerler.

Kısırlaştırma

         Kedilerin altı aydan önce asla kısırlaştırılmaması gerekir. 7-8 yaşında ise östrojen salgılanması azaldığından hamile kalma şansı azalır veya yavru sayısı az olur.
         Erkek kediler 6-12 ay arasında olgunlaşırlar. Cinsel olgunluğa erişmeden kısırlaştırılırsa kedinin genital organ gelişimi bozulur idrar yolları rahatsızlıkları olabilir. Erişkin dönemde veteriner hekime  götürülerek kısırlaştırma yapılabilir. Sperm kanalları kesilerek sperm üretimi durdurulur. Ancak kedinin cinsel yaşamı devam eder.
         Dişi kediler ise 6-9 ayda olgunluğa erişirler. İlk adetten itibaren kısırlaştırma yapılabilir. Kısırlaştırma cerrahi operasyonla uterus (rahim) çıkarılarak yapılır. Kedinin cinsel yaşamı sona erer. Hormonların salgılanması da duracağından kedi şişmanlar, hareketsizleşir. Eğer kısırlaştırma sırasında  yumurtalıklarından en az biri bırakılabilirse hormonal salgı devam eder, cinsel  ilişkide bulunabilir ancak yavru yapamaz. 10 yaşından sonra kedilerin kısırlaştırılması gerekmez.
         Bir yaşına kadar olan  kedilerin hamilelikleri kedi için tehlikelidir.

 

 

  anasayfa |  içindekiler | giriştürlerüyeler üye kayit | sağlik | ilanlar mesajlar |
eş arayanlar | memorial | resimler | hikayeler | veterinerler |