Beslenme


        Kedilerin günde 350 kaloriye ihtiyaçları vardır. Yavru kediler en çok 12 saat, yetişkin kediler ise bir hafta yemeksiz yaşayabilirler.
        Kedilerin en ideal besinleri farelerdir..  İçindeki et, nebati maddeler, kedi için hem yararlı hem de lezzetlidir. Nitekim kedimizi fare ile beslemek pek mümkün değildir.
        Kedi dostu, kedisinin dayanıklılığını ölçerek onu beslemek durumunda değildir. Artık sektörü oluşmuş hazır yiyecek sanayiyle beslenme sorunu çözülmüştür. Geliştirici maddelerin hazır maddelerde bulunması,  yağ, karbonhidrat,  albümin ve kısacası yaşam için gerekli tüm maddeleri içermesi kedi beslenmesini çok daha kolay bir hale getirmiştir. Vitaminler  konusunda da uzmanlaşmaya başlayan hazır gıda üreticileri artık kedi beslenmesi konusunda garanti vermeye başlamışlardır.
        Kedinizin yiyeceğini hazırlamak gibi keyifli bir uğraş edinmek istiyorsanız bunun o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Kedilerin vazgeçemediği tek şey ettir.Kedilerin sevmediği et türü yoktur. Eğer et çok fazla yağlı değilse eti pişirin (Yağlı  etler pişirme sırasında fire vereceğinden ve ayrıca kediniz yeme güçlüğü çekeceğinden dolayı önerilmiyor. Unutmayın kediler için ne yediği kadar nasıl yediği de önemli! ). Sonra da küçük parçalar halinde kedinize sunun. Pişirdiğiniz etin  suyunu da atmayın. Bu suyu kurumamanın ıslatılmasında kullanabilirsiniz.
         En çok tercih edilmesi gereken besinlerden biri de yumurtadır. Yumurtanın akını iyi pişirdiğiniz sürece yumurta kediler için önemli bir besindir. Çiğ yumurtada bulunan ve B vitaminini nötralize eden bir maddeden dolayı kediniz ciddi karaciğer problemleriyle karşı karşıya kalabilir. Sarısıysa çiğ yada pişirilmiş olarak verilebilir.
         Besin değeri düşük, ama sindirim için gerekli olan sebzeler kedilere verilebilir. Ancak etle pişirilip ya da köftede ezilip verilmesi şişman kediler için yararlıdır.
         Nişastalı yiyecekler olan  patates ve makarna kediye pişirilmiş olarak sunulmalıdır.  Yine de şişman kedilere verilmemelidir. Fazlası şişmanlığa neden olur.
         Az tuz içeren beyaz peynir ve diğer peynir çeşitlerinin kediye verilmesinde bir sakınca yoktur.
         Kedi deyince ilk akla gelen besinlerden biri olan balığı haşlayarak vermek yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Balık ızgara yaparak verilmelidir. Kılçıklarından ayrılmış bir balık ve hatta ızgarada pişirilmiş bir balık en ideal besinlerdendir.
         Diyet işlevini üstlenen ve yine kediyle özdeşleşmiş diğer bir gıdaysa ciğerdir. Pişirilmeden verilmesi ishale, pişirilmişiyse kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle kediye  ciğer pişirirken kararını tutturmak çok önemlidir. Fazla verilen ciğer aşırı vitamin yüklemesine neden olacağından sık vermemekte fayda vardır
         Kedilerin; istedikleri yiyecek önlerine konana kadar günlerce aç kalmaları, kedi  sahiplerini zor durumda bırakmaktadır. Çünkü kediler dengeli beslenmeyi tercih  etmemekte, o üstün damak tatlarına öncelik verip istedikleri tek tip yiyeceğe yönelebilmektedirler. Bu durum kedi sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken  önemli bir konudur. Kedi sahibi kediyle bu konuda inatlaşmalı ve asla istediği yiyeceği vermemelidir.
          Kedi beslenmesinde önemli bir nokta da; yemek periyodudur. Alıştırıldıkları zamanlarda önlerine yemek konulmalı, ama bu zaman aralıkları birbirine çok yakın olmamalıdır. Çünkü kedilerin zaman kavramı çok değişiktir. Zamanı çok geniş algılarlar Bundan dolayı küçük kediler günde birkaç kez  yetişkinlerse günde iki kez  yemelidir. Ne olursa olsun yemek saatine dakikası dakikasına uyulmalıdır.
           Her kedinin sevdiği süt, aslında onlar için hazmı zor bir sıvıdır. Bu yüzden çiğ verilmemesi önerilir. Taze sütü kaynatarak vermek sağlıklıdır. Ayrıca yavru kedilere 1/2 oranında su ile karıştırılarak verilmesi uygundur. Kalsiyum ve protein açısından zengin olan süt, gereğinden fazla verildiğinde ishale yol açacağı için ölçüsünün kaçırılmaması tavsiye edilir.
           Her canlının temel gıdalarından biri olan suysa sunuluşu açısından önem taşır. Suyun, temiz bir kapta, günde birkaç kere değiştirilerek verilmesi ideal uygulamadır.
           Tatlı yiyeceklerin her canlı türü için ortak zararı şişmanlatması ve dişleri çürütmesidir. Bu kediler içinde geçerlidir. Ancak kedilerde tatlı gıdalar görme bozukluğuna da yol açabilir. Bu nedenle kedilere tatlı yiyecekler verilmemelidir. Ancak sığır kıyması tüm kediler için leziz bir tatlı niteliğindedir. Bu nedenle kedinin tatlı mönüsünde yer alabilir Kedi beslenmesinde sardalye ve ton balığı da tatlı sınıfına girer.

Gebelikte beslenme
          Gebe kedilerin kalsiyum, protein, vitamin ve minerallere ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Bu dönemde hazım zorluğu çekmemeleri gerekir. Bu yüzden çiğ ciğer ya da et verilmemelidir. Kabızlığa ve gaza neden olan bu yiyecekler yerine; beyaz peynir, balık, tavuk ve sebze verilmelidir.

Minik yavrular ne yesin?
          Anne ve yavruların karşılaşabileceği en büyük sorun anne sütünün yetmemesidir. Bu  durumda verilmesi gereken gıdalar; süt, beyazpeynir, yoğurt ve biraz şeker serpiştirilmiş  yumurta sarısı olabilir. Anneye ve yavruya verilen bu yiyeceklere kalsiyum, fosfor ve D vitamini katkılı takviyeler de gerekebilir Annesiz kalan yavrularaysa D vitamini, kalsiyum, fosfor içeren tabletler ile vücut sıcaklığında süt verilmesi uygundur.

Aşırı ve yanlış beslenme
          İnsanların kullandıkları mineral ve vitamin değeri yüksek  besinler ve buna bağlı olarak doktor tavsiyesiyle alınan karışımlar, kediler için yararlı değildir. Bunlar tam değerli besin sınıfına girdiği için kedilerin et ve buna bağlı  olarak ihtiyacı olan albümini almalarını engeller. Sonrasında bu durum kedilerde körlüğe kadar varan rahatsızlıklara yol açmaktadır.

 Yaşa göre beslenme

            Yaşlarına göre kedi beslenmeleri  şu gruplarda toplanır:

1.  Yavru kedi
2.  Dişi (gebe) kedi
3.  Yetişkin kedi :
 - Şişmanlamaya meyilli ve şişman
kedi
 - Normal kilolu ve sağlıklı kedi
 - Hassas kedi
 - Zor kedi
4. Yaşlı kedi

Yavru kedi:

         Büyümekte olan yavru kediler, sütten kesilme döneminden itibaren hayvansal protein, yağlı madde ve enerji miktarı yüksek bir mamayla beslenmelidir. Sütten kesilme  dönemindeki yavru kedilerin sindirim sistemi çok hassas olduğundan bu döneme uygun besin seçilmelidir.

Dişi (gebe) kedi:

         Gebelik ve devamında gelen emzirme döneminde dişi kediler enerji, protein, vitamin ve  mineral açısından zengin gıdalarla beslenmelidir. Yavru kedilere verilen gıdalar ve mamalar anne kedi için de doğum öncesi ve sonrasında faydalı olacaktır.

Yetişkin kedi:

     - Şişmanlamaya meyilli ve şişman kedi:
          Kısırlaştırılmış kediler obesite hastalığına meyillidir Obes kedilerin diyabet, deri hastalıkları,böbrek yolu taşlarına yakalanma oranları daha fazladır. Dolayısıyla yağ oranları düşük gıdalar ve kalorisi düşük mamalar bu durumdaki kedilere tavsiye edilmektedir.
     - Normal kilolu sağlıklı kedi:
          Yağ ve nişasta oranı normal seviyelerde olan yiyecekler tavsiye edilmektedir.
     - Hassas kedi:
          Sindirim düzeni bozuk olan kediler bu grubu oluştururlar. Şekilsiz ve yumuşak dışkı  bu rahatsızlığın belirtileridir. Daha az nişasta içeren yiyecekler verilerek sindirim kolaylaştırılabilir
      - Zor kedi:
          Çok seçici kedilerdir. Çok az beslenirler. İştah açıcı yiyecekler verilmelidir. Veteriner tavsiyesine göre bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Yaşlı kedi:

       l0 yaş ve üstü kedi grubudur. Ortalama kedi ömrü 14 yıldır. Ancak kediler iyi bir  beslenme ile 20 yıla kadar yaşayabilirler. Sindirim kapasite azalması, tat ve koku kaybının oluşması, çiğneme zorluğu ve böbrek yetmezliğinin oluşması bu kedilerde görülen belirtilerdir.  Bu belirtileri giderici yiyecekler verilmelidir.

Kedilerde Ot yeme ihtiyacı:

        Öncelikle kedilerin ot yemesi evet birçoğumuzun bildiği gibi midelerinde biriken tüy yumaklarını çıkarabilmek adına yaptıkları doğal bir harekettir.Özellikle uzun tüylü kedilerde daha sık gördüğümüz ot yeme ve kusma olayında bazen tüy parçaları göremeyebilirsiniz.Bu ya mideyi irrite eden ama atılamayan tüy yumağı olduğunu gösterir ya da otu fazla kaçırmıştır ve otun kenarları mideyi irrite etmiştir,refleks olarak kusar.2-3 günde bir ya da iki defa kusma ve normale dönme söz konusuysa endişe etmenize gerek yok.Ancak kusmalar devam ediyor ve halsizlik de başladıysa mutlaka veteriner hekiminizle görüşün.Kedi otunu evet sizler de yetiştirebilirsiniz. Marketlerden ya da  veteriner klinikleri ve pet shoplardan bulmanız ve evde çimlendirmeniz mümkün.Bu arada buğday,yulaf ve çavdar otlarını da aynı amaçla kullanabilirsiniz.Ya da arada bir vereceğiniz zeytin ve maydanoz da hem güzel vakit geçirmesini sağlayacaktır hem de kedi otunun işlevini görecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta eğer kediniz çok hassassa ve  kusmalar onu zayıf düşürüyorsa tüy yumaklarının erimesini ve  dışkıyla atılmasını sağlayan maddeleri hazır olarak alıp kullanabilirsiniz, ya da bu maddeleri içeren mamaları vererek bu sorundan kurtulabilirsiniz.Diğer maillerde gördüğüm için tekrar isim yazmıyorum ama hemen hemen  bütün ev bitkileri kediler için zehirlidir,hatta bu bitkilerle  beslenen böceklerin yenmesi de aynı zehirlenmeye sebep olur.
Saygılarımla..
Veteriner Hekim Müjgan Çevik Aksay
 


 

Kediler vejeteryan olamaz.  Hürriyet -Petcorner- Bulent Ovacık

 

| anasayfa | içindekiler | giriş | türler | üyeler | üye kayıt | sağlık | ilanlar | mesajlar | eş arayanlar | memorial | resimler | hikayeler | veterinerler |