Ezoterik Kediler

Binyıllardır kediler, ezoterik görüldü, bu bağlamda değer verildi.

Hatta Mısır'da, kedi Tanrı Bastet'le kediler, altın çağlarını yaşadılar. Mısır'da kedi öldürmek, ölüm cezası demekti. Eğer yangın çıkarsa kedi, mutlaka kurtarılmalıydı. "Kediyle beraber yaşayan" , alevlere bile atlamalıydı. Firavunlar eşlerini, çocuklarını, bu Felis Domesticus'lardan ayrı tutmaz, onları da mumyalatırlardı. Hatta bir kediyi ülke dışına çıkarmak bile yasaktı.

İslam peygamberi de kediyi severdi. Müezza adlı bir kediye baktığı söylenir. İslam folklöründe bu yüzden üst çenelerinde mühür bulunan kedilerin, onun soyundan geldiğine inanılırdı. Örneğin Hristiyan peygamberi izini bir Dülger balığında, İslam peygamberi ise izini bir kedide bırakmıştı. Ve bu nedenle dokuz canlıydı.

Zannedildiği gibi Satanistlikle ya da şeytanla işi olmayan cadılar mutlaka bir kediyle yaşardı.

Kediye kötü gözle bakan olmadı mı ? Elbette. Kendi dinlerini tüm değerlerden üstün gören ortaçağ hristiyanlığı, pagan ve osiris kültü korkusuyla 13 rakamını bile nasıl uğursuz saydılarsa, kediyede bu gözle baktılar, günümüze kadar. Ortaçağ hristiyan gözleriyle kedi, kadınların, doğal olarak ta wicca'lığın, e daha doğal olarakta
şeytanın işiydi.

Satanistler ise, sırp sapkınlık olsun diye, haksız dinlere, asilik göstergesi de olarak kedileri kurban etti.

Çünkü kedi kutsaldı...

Sizinle oynaşan, koklaşan ya da veterinerde korkan bir kedinin ne gibi bir ezoterizmi ya da sırrı olabilir ki ?

Kedinin tüm sırrı; evrensel yasalara uyumundan kaynaklanır. Ve yeni keşfedilen özelliklerinden...

Örneğin; çok akıllı olarak gördüğümüz bir köpekten bile zekidir aslında kedi. Sadece zeka değil, hafızalarıda köpeklerdekinden daha uzundur. 16 saat.

Fakat buna rağmen, bir köpeği eğitebilirsiniz ama bir kediye en basit hareketi bile yaptıramazsınız. Çünkü bir köpeğin emir yerine getirmesindeki sebeb, kendisine sevgi gösterileceğini anlamasından kaynaklanır. Kedi ise bunu hiç önemsemez.

Kediye ilk yakıştırılan değer, nankör olduğudur. Öyle ya ? Bir insan olarak merkezdesiniz. Bir kediye sadaka veriyorsunuz, nasıl yaltaklanmaz size ? Hayatı boyunca sizin istediğiniz gibi bir yalaka, köle olmak zorunda !

Bir kedi asla nankör değildir. Sadece şu evrensel yasayla uyumludur: Her şeyin bir sonucu, herşeyin de bu sebebten kaynaklanan bir de nedeni vardır (hayır ters yazmadım). Yani insana tamah göstermiyorsa, kendisine verilenin nereden geldiğini biliyor demektir. İnsan sadece aracıdır. Bir arkadaşım, diğer bir arkadaşımdan borç almıştı ve gökyüzüne bakarak "Sağol Tanrım." demişti. O bir kedi ruhu
taşıyordu :) ve zaten başka bir şey beklenmezdi ondan. Gizemciydi ve
kedisi vardı :)

Kedi o evrensel yasaları bilir. İnsanoğlunun beyninin bu yasaları almaması onun değerini düşürmez.

Kedi, yıldızlara bakarak yuvasının yerini bulur. Kilometrelerce uzaklıkta olsa bile. Ne bilgi ? Bir astronom yada astrolog bile yıldızlara bakarak evinin yolunu çok dikkatliyse zor bulur.

Bir köpek ; karşısındaki insanın kıyafetinden veya adrenalin- noradrenalin salgılamasından kişinin güvenilmez olduğunu çıkarabilir. İyi giyimli ve kontrollü bir suçluysam, bir köpeği kandırırım. Ama bir kediyi kandıramam.

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre kediler, karşısındaki insanın bilimsel değişkenlerine aldırmadan, kişinin güvenilirliğini ölçebiliyor. Bunuda kuyruklarını, kırıtarak birden yana sallamaları ve değişik bir mırıltı çıkartmalarıyla dışa vuruyorlar. Bu yüzden Amerika'da bazı banka müdürleri, kredi talebi olan potansiyel müşterilerini, ofislerindeki kediyle karşılıyorlarmış.

Yalnız yaşayan ezoterik biri için kedi, korunma önlemi gibi görünüyor. Bu yüzden kedinin cadılarla da beraber yaşaması normal.

Diğer bir yeni bilimsel veri ise kedinin kırınmasının (hani boğazdan gırlar ya) kemik erimesini engellediği. Gene gariplikler ülkesi Amerika'da yapılan araştırma, kedilerin bu seslerinin, rezonansın, titreşimle özellikle menapoz sonrası kemik erimelerini yavaşlattığını gösteriyor.

Bir kediyle yaşayan cadı yada ezoterik biri için bir neden daha :)

Kedi kürkü ise okşandığında tüm vücuttaki negatif elektriği ve stresi alan bir yapı gene bilime göre.

Diğer bir niteliği ise Tom'dan hatırladığımız gibi fare yakalaması. Sürekli o topladığı bitkilerini ve malzemelerini korumak isteyen bir cadı için, kedi zorunluluk.

Kedi kutsaldır. O ; kozmikte Koç'tayken döllenir, Kova'da dokunur, hisseder. Balık'ta kendini bulur, maddeye hazırlanır ve Yengeç'ten doğar...

Devrim Dölen ©

 
 

  anasayfa | içindekiler | giriş |   türler üyelerüye kayıt | sağlık | ilanlarmesajlar | hikayeler

eş arayanlar | memorial | resimler |linkler | sohbet | veterinerler | basında kedi