KEDİ LÖSEMİ AŞISI (FeLV)
             FELİNE LEUKEMİA VİRÜS (FeLV) AŞISI

 FeLV Enfeksiyonu Nedir ?
FeLV, aslında yanlış yönlendiren bir isimdir. Kan kanseri, tümörler veya kanserder önce gelişen bağlantılı rahatsızlıkları içeren bir hastalık grubudur. Bu virüs bir kedinin bağışıklık sistemini, AIDS virüsünün insanlardaki bağışıklık sistemine verdiği zarar şeklinde bozar. Bu virüsle enfekte kediler, bakteri, virüs ve mantar saldırılarına karşı mücadele edemezler. Düşükler, ölü veya zayıf yavru doğumları gibi üreme problemleri görülebilir. Zatürre, kronik soğuk algınlığı, mide problemleri, deri ve ağız lezyonları veya anemi gibi problemlerin temelinde bu virüs olabilir. Araştırmacılara göre, en basit problemde bile FeLV enfeksiyonundan şüphenilmeli ve araştırılmalıdır. Bu hastalığa bağlı olarak gelişen hastalıkları atlatan kedilerin çoğunda kanser gelişir. Fakat üzücü olan, FeLV enfeksiyonunu alan kedilerin nadiren üç yıldan fazla yaşamalarıdır.

  FeLV Enfeksiyonunu Kediler Nasıl Alırlar ?
FeLV kediden kediye uzun süreli temasla geçer. Virüs salya, idrar ve kaka ile yayılır. Yalama hapşırma ve ısırma ile bulaşır. Enfeksiyonu almış hamile kediler anne rahmindeki yavrulara ve süt emen küçük bebeklere enfeksiyonu bulaştırabilir.
FeLV bir kedinin vücuduna gözler, burun ve ağız yoluyla girer. Oradan da kan dolaşımına geçerek doku ve organları enfekte eder. Mama kapları ve kedi tuvaletleri enfekte kedilerle paylaşılıyorsa sağlıklı kediler için enfeksiyon kaynağı oluşturur.
Enfeksiyon, alındıktan 2-4 gün sonra yutak bölgesinde ve bademciklerde, 3-12 gün sonra dalak ve lenf yumrularında, 28-36 gün sonra salya ve idrarda, 7-12 gün sonra kemik iliğinde yerleşerek çoğalır ve buralardan vücudun diğer organlarına yayılır.

  Bazı Kediler Enfeksiyona Daha mı Çok Eğilimlidir ?
Evet. Kuvvetli bağışıklık sistemine sahip kediler FeLV virüsüne direnç gösterebilir. Küçük kedilerin bağışıklık sistemi tam olarak hastalıklarla mücadele edebilecek güçte değildir. Yaşlı kediler veya stresli hasta kediler enfeksiyona daha eğilimlidir. Bir kedinin çevresi de bu hastalığa yakalanma olasılığını etkiler. Bir kaç kedili evlerde FeLV enfeksiyonu oranı %30'a kadar çıkabilir. Dışarıda, enfekte kedilerle karşılaşan kediler, evlerde yaşayan kedilere göre daha yüksek oranda enfeksiyona yakalanırlar. Tabii ki ev kedileri, arasıra dışarı çıkarlar veya sahipleri yoluyla başka kedilerle yakın temasta bulunurlarsa, kedinin FeLV virusuna maruz kalmaması hiçbir şekilde kontrol edilemez.
 
 

Yaşama ortamı
Test edilen
kedi sayısı
Leukemia
pozitif
kedi sayısı (%)
Evde tek kedi
Evde 2-5 kedi
Ev kedisi
Sokak kedisi
Ev ve sokak kedisi
12.194
12.240
5.588
2.640
12.470
12.2
13.5
7.5
20.4
15.5
 
  Kedimin FeLV Alıp Almadığını Nasıl Anlayabilirim ?
Sadece görünüşüne ve hareketlerine bakılarak bir kedinin enfekte olup olmadığını söylemek zordur. Çünkü FeLV birçok hastalıkla bağlantılıdır. Gene de kronik enfeksiyonlar, diş eti rahatsızlıkları, kusma, iştahsızlık ve tükrük bezlerinin şişmesi gibi belirtiler, kedinizi veterinere götürmeniz iççin önemli uyarılardır.

  FeLV Testi Pozitif İse Kedim Ölecek mi ?
Her zaman değil, PPozitif test sonucu sadece kedinizin virusa maruz kaldığını gösterir, Kediniz güçlü ve sağlıklı ise %40 olasılıkla yaşayacaktır. %40 olasılıkla da virusu ne reddedecek ne de aktif hastalık taşıyacaktır. Böyle kedilere taşıyıcı denir. Dişi taşıyıcılarda hastalığın aktif şekli tekrar ortaya çıkabilir. O zaman, enfeksiyonu doğmamış veya yeni doğan yavrulara geçirebilir. Geriye kalan enfekte kedilerin %30'unda kalıcı enfeksiyonlar gelişir ki, bunlarda tam gelişmiş hastalıklar görülür. Çeşitli kanserler ve bağlantılı hastalıklar, kaçınılmaz bir şekilde ölüme yol açar. Ölüm ani olabilir veya yavaş gelişir ve acılı olur (bazı kanser vakalarındaki gibi). Kalıcı enfeksiyon tekrarlanan laboratuvar testlerindeki pozitif sonuçlarla kesinleşebilir.

  FeLV Enfeksiyonu İnsanlarda Gelişebilir mi ?
Bu konuda bilimsel bir kanıt yok.

  FeLV Enfeksiyonunu Önlemek İçin Ne Yapılabilir ?
Kedinizi FeLV'a karşı korumak için iki şey yapabilirsiniz. İlki kedinizin diğer kedilerle temasını en aza indirmektir. Fakat bu her zaman mümkün ve uygulanabilir değildir. Dışarıya çıkan kediler veya başka kedilerle yaşayanlar ve sahibi yokken bakıma bırakılanların hepsi potansiyel kurbanlardır. Bu sayıya kedi gösterilerine götürülen, kedileri de ekleyip FeLV'nin niçin yayılmaya hala devam ettiğini kolayca görebilirsiniz.

 İkinci ve daha güvenilir yaklaşım, kedilerinizi rutin olarak FeLV'ye karşı aşılatmaktır.

  Neden FeLV Aşılarını Seçmeliyim ?
Leucocell 2 aşısı sadece 2 doz gerektirir. Kedinize 2 başlangıç dozu verildikten sonra tek bir yıllık aşı tavsiye edilir.

 KAYNAKLAR
1. August, John. R (1989) : Feline Viral Diseses, In: Textbook of Veterinary Internal Medicine Vol. I Chapter 48, W.B Saunders Co. Philadelphia.
2. Jarrett, O. (1994) : Feline Leukemia Virus, In: Feline Medicine and Therapeutics. Ch: 15, Blackwell Scientific Publications, London.
3. Moennig. V. (1986) : Feline Leukemia prophylaxis. J. Sm. Anim. Pract. 27:344.
4. Robertson, I.D. Robinson, W.F. Alexander, R. (1990) : Feline immunodeficiency and Feline Leukemia Virus infections in pet cats. Austral. Vet. Prac. 20, 66-99.  


"Pethospital" Web Sayfasından Alınmıştır

   anasayfa | içindekiler | giriş |   türler üyelerüye kayıt | sağlık | ilanlarmesajlar | hikayeler
eş arayanlar | memorial | resimler |linkler | sohbet | veterinerler | basında kedi