Siyam Vücut Tipleri

 

Wedgehead ( modern ) 

 Kooshoogestegersm.jpg (12358 bytes)

          Wedgehead cinsi ( aynı zamanda wedgies veya modern tip diye de adlandırılır.) uzun bir evrim sonucu ortaya çıkmıştır. 1950-1960 yılları arasında görülmeye başlamıştır. Sirk gösterilerinde ortaya çıktıktan sonra popülarite kazanmaya başlamıştır.  Uzun tübüler slendirik vücut tipleri, uzun bacakları,küçük oval görünümlü ayakları, uzun zarif boynu, kırbaç tipi uzun kuyruğu ve üçgen görünümlü kafa yapıları, birbirinden ayrık büyük kulakları hafif çekik canlı mavi oval gözleri vardır.

Traditionals-(Geleneksel)  

            Siyam'dan (Tayland)  ilk gelen orijinal siyam  tipidir. Geleneksel siyam ( elma kafalılar olarak ta bilinir) kalın yuvarlak kafalı,  adaleli,  kuvvetli vücutları ve parlak,  mavi gözleri vardır. Gözleri oval, üst yarımı badem gibi kavisli, alt yarımı yuvarlak görünümlüdür. Gözler birbirinden hafifçe uzaktadır. Kulaklar orta boyda ve klasikten daha küçüktür.Burun çıkıntısı kısa olmamakla beraber künttür. Birçok ülkede halihazırda siyam modeli olarak bilinen  en yaygın tiptir.

Klasik  

           Klasik siyam ara tiptir. 1950-1960 yılları arasında geleneksel tipin rafine olması ile ortaya çıkmışlardır. Görünüm olarak gelenekselden farksızdırlar. Daha zarif ve abartısızdır.  Bu tip  ve geleneksel tip birlikte birçok ülke organizasyonlarınca ve TCA tarafından esas siyam tipi olarak kabul edilirler. Orta yapılı ve adaleleri iyi gelişmiştir.   Boyun, vücut, bacaklar ve kuyruk hafifçe uzundur. Kulaklar orta büyüklükte, gözler yuvarlak badem şeklindedir. Gözler arası  mesafe  daha kısadır. Kafa  yapısı ne üçgen ne de yuvarlak nokta gibidir.